Parafia p.w. Chrystusa Króla w Chojnie

Strona główna arrow Bierzmowanie
Bierzmowanie Drukuj
Ocena artykulu:image1181391105image1181391105image1181391105image1181391105image1259744737 / 2
 

Bierzmowanie (confirmatio) stanowi drugi etap inicjacji chrześcijańskiej. Jest to, jak mówi św. Tomasz sakrament, który uświęca dojrzałość życia chrześcijańskiego ? niejako uzupełniając sam chrzest. Wyraz polski pochodzi z czeskiego "birem", który poprzez staro górnoniemiecki spokrewniony jest z wyrazem łacińskim: "firmare", utwierdzić. "Charakter", czyli pewien rozdarty znak duchowy, jakiego bierzmowanie udziela, jest utwierdzeniem, czyli źródłem duchowej siły, aby wierni wyznawali swoją wiarą i skutecznie ją wprowadzali w życie praktyczne.
Różne dokumenty podają symbolikę obrzędów bierzmowania i podkreślają, że udzielanie tego sakramentu należy do biskupów. Inna w tym względzie jest praktyka w Kościele wschodnim, gdzie kapłani udzielający chrztu są także szafarzami sakramentu bierzmowania. Również w Kościele łacińskim rozszerzono dyscyplinę w taki sposób, że każdy proboszcz w razie nieosiągalności biskupa na terenie swojej parafii może udzielić sakramentu bierzmowania wierny m znajdującym się w niebezpieczeństwie śmierci (Dekret Św. Kongregacji Obrzędów "Spiritus Sancti munera" z dnia 14.IX.1946). Zasadniczym jednak szafarzem bierzmowania jest biskup, a materią jest namaszczenie krzyżem, czyli mieszanką oleju z oliwek i balsamu, poświęconą przez biskupa w specjalnym obrzędzie odbywającym się w Wielki Czwartek. Te wszystkie elementy odnajdujemy w dokumentach.